O Fundacji

Działania Młodzieżowej Rady Fundacji - ferie

Na feriach, z inicjatywy Młodzieżowej Rady Fundacji, dzieci z Akademii Kreatywnego Rozwoju odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną w Brzozowie oraz uczestniczyły w różnego rodzaju zajęciach w Wiosce Dziecięcej.

W Bibliotece dzieci uczestniczyły w zajęciach pn. Oswajanie. Uczestnicy mogli przenieść się w świat ciemności, poczuć się jak osoba niewidząca. Na początku Pan Piotr Boczar opowiedział historię powstania alfabetu Braille’a. Pokazał uczestnikom książkę pn. „Czarna książka kolorów”, której bohaterem jest mały niewidomy chłopiec, opisujący jak wyobraża sobie poszczególne kolory. Następnie dzieci otrzymały do wykonania zadania, które pokazały jak osoba niewidoma radzi sobie w codziennych czynnościach przy pomocy innych zmysłów. Jedno polegało na rozpoznawaniu przedmiotów szczelnie opakowanych, inne zmuszało do rozpoznania odgłosów. Na koniec dzieci próbowali swoich sił w pisaniu swoich imion i nazwisk alfabetem Braille’a.

Pod okiem zaproszonej przez MRF lokalnej artystki w Wiosce Dziecięcej odbyły się też warsztaty pod hasłem ,, Eksperymenty – nauka czy magia?”.  W trakcie zajęć dzieci miały okazję rozwijać umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo - skutkowego, porównywania i uogólniania. Niektóre eksperymenty mimo tego, iż wydały się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, dały dzieciom okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki. Najwięcej frajdy przyniosły dzieciom takie eksperymenty jak: 'szaszłyk z balona', 'ciecz nienewtonowska', 'łowienie ryb z wody', 'zatonie czy nie zatonie', 'uciekający pieprz', 'tęcza z cukierków skittles', 'wulkan', 'magiczne gwiazdki', 'kubek i kartka'. Następnego dnia dzieci uczyły się malować nitką oraz tworzyły dekoracje do swoich pokoi. 

Młodsze dzieci, pod okiem wolontariuszy, skorzystały z pomocy w nauce, gier planszowych  i zabaw ruchowych.

Powstała też grupa wokalna i taneczna z inicjatywy MRF. Pierwsze zajęcia odbyły się na feriach. Chcąc się podzielić swoją pasją i rozwijać zainteresowania, uczestnicy MRF uczą uczestników projektu śpiewu i tańca.

W trakcie ferii uczestnicy Młodzieżowej Rady Fundacji wzięli udział w cyklu spotkań dotyczących liderowania i wolontariatu, komunikacji interpersonalnej i diagnozy społecznej. 
Uczestnicy ćwiczyli komunikację, określali swoje zalety i zainteresowania odkrywając swój potencjał. Młodzież poznała pojęcie kreatywności, asertywności, zasad aktywnego słuchania oraz jak można na innych wywrzeć dobre wrażenie. Poznawali cechy dobrego lidera, a jako wolontariusze Fundacji, bazując na swoim doświadczeniu określali cechy dobrego wolontariusza, motywację i korzyści płynące z pomagania. Zajęcia z diagnozy społecznej uświadomiły konsekwencję niezaspokojenia potrzeb i ich hierarchię. Uczestnicy wcielali się w rolę dziennikarzy i zadawali sobie pytania, tworząc ankietę dla rówieśników. 

 Młodzieżowa Rada Fundacji

Działanie realizowane w ramach projektu  „Młodzież na 5+” dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 

Galeria zdjęć

Pomagają nam