O Fundacji

Projekt „Drugoklasiści na tropie tradycji” rozpoczęty

W dniu 06.06.2017 r. z inicjatywy mam uczniów klas drugich Szkoły Podstawowej w Starej Wsi  oraz pod patronatem Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak rozpoczęto realizację projektu pt.: „Drugoklasiści na tropie tradycji”. W projekt będzie zaangażowanych 36 dzieci z obu klas drugich oraz przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich ze Starej Wsi.

Celem projektu jest poznanie przez uczniów tradycji regionalnych związanych z hodowlą zwierząt, wyrobem domowego nabiału, pieczenia chleba oraz zwyczajów biesiadnych. Dzieci podczas swoich podróży po najbliższej okolicy poznają tradycję oraz różnice w mowie i świętowaniu. Zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną jak przygotować stół biesiadny. Poznają także tradycję wyrobu szkła i jego przyozdabiania. Podsumowaniem projektu będzie wspólne świętowanie tradycyjnych Andrzejek wraz z rodzicami, przedstawicielami społeczności lokalnej, przedstawicielami władz samorządowych  i zaproszonymi gośćmi.

Pierwszym działaniem projektowym był wyjazd w dniu 9 czerwca 2017 roku w piękne, słoneczne przedpołudnie do Górek do gospodarstwa agroturystycznego „Na Równiach”.

Naszym celem było obejrzenie gospodarstwa ekologicznego i poznanie procesu upraw ekologicznej żywności oraz poznanie tradycji związanych z uprawą roli, hodowlą zwierząt i wytwarzaniem tradycyjnego nabiału.

Autobusem nasi poszukiwacze dojechali do Górek, jednak do samego gospodarstwa musieli dojść pieszo, ponieważ gospodarstwo położone jest w pięknym, oddalonym miejscu,  w przysiółku Równie koło Brzozowa.

Kiedy wszyscy dotarli na miejsce oczarował ich przepiękny widok, cisza oraz atmosfera jakby wszyscy cofnęli się w czasie. W tym gospodarstwie kultywuje się tradycyjne rolnictwo, owoce i warzywa uprawiane są ekologicznie, nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin, używa się nawozów naturalnych.

Pobytowi na łonie natury nie przeszkodził nawet chwilowy deszcz, podczas którego dzieciaki mogły w altanie posłuchać o hodowli zwierząt domowych i wyrabianiu domowego nabiału – masła, sera, maślanki, serwatki oraz pieczenia chleba i prozaików.

Następnie właścicielka oprowadziła wszystkich po gospodarstwie i uczniowie mieli okazję zobaczyć w jakich warunkach mieszkali i jakich narzędzi używali rolnicy. Największą frajdę sprawiło dzieciom karmienie kóz.

Po pełnej wrażeń wizycie w tym pięknym gospodarstwie nadszedł czas na ognisko. W oczekiwaniu na kiełbaski dzieci świetnie bawiły się zjeżdżając na zjeżdżalni, huśtając się na huśtawkach, grając w piłkę siatkową na boisku do siatkówki plażowej oraz biorąc udział w międzyklasowych zawodach sportowych.

Pobyt w gospodarstwie agroturystycznym upłynął w miłej atmosferze, dzieci uśmiechnięte i radosne wróciły do swoich domów.

Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2017” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszanie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, , Stowarzyszanie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”.

Galeria zdjęć

Pomagają nam